1995’ten beri Taptaze Lezzetler Üretiyoruz

1995 yılında İstanbul'un Sarıyer semtinde açılan ilk şubemizden günümüze uzanan serüvende şehrin pastane-fırın kültürüne yön veren öncü markası olduk. Paşafırını'ndan içeriye adım atınca sizi fırından taze çıkmış ekmekler, tatlı-tuzlu kurabiyeler, gün boyu tüketebileceğiniz nefis atıştırmalıklar, birbirinden lezzetli sütlü ve şerbetli tatlılar, usta ellerde hazırlanmış börek ve özenle hazırlanmış pasta çeşitleri karşılar. Her biri geleneksel yöntemlerle hazırlanan 200'den fazla çeşit ürün şubelerimize günlük taze olarak sevk edilir.

Taptaze Lezzetler ve Keyifli Mekanlar

Sabah işe giderken bol malzemeli bir sandviç, taze demlenmiş çay eşliğinde fırından taze çıkmış poğaça, öğle saatinde lezzetli bir dilim pasta eşliğinde filtre kahve ya da haftasonu sevdiklerinizle birlikte zengin köy kahvaltısı - Paşafırını'nda gün boyu keyifle tüketebileceğiniz lezzetli alternatiflerin sizi bekliyor. Çağdaş mimari ile tüm detayları özenle tasarlanan şubelerimizde tezgahtan paket servisin yanında açık ve kapalı kafe alanlarımızda güleryüzlü hizmetle keyifli vakit geçirebilmeniz için çalışıyoruz.

Kalite ve Tutku

Ustalarımızın hünerli elleriyle ürettiği geleneksel lezzetlerin yanında uluslararası pastanecilik sektörünü yakından takip edip tutkuyla yenlikçi ürünler geliştiriyoruz. Ürünlerimizin kalite ve lezzetini en yüksek standartta tutabilmek için temzilik üretim ilkelerimizden ve malzeme kalitesinden asla ödün vermeden uluslararası standartlara bağlı olarak 5.000m2 üretim tesisimizde Paşafırını'nın baş döndürücü lezzetlerini geleneksel yöntemlerle üretiyoruz.

Görüş ve Önerileriniz

Görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçin

Bizimle İletişime Geçin